Je opalování zdravé?

Blížící se období letních dovolených znovu evokuje zásadní otázku. Je opalování na sluníčku vůbec zdravé? Existuje přece hodně alternativních způsobů, jak docílit opáleného vzhledu pokožky. Od opalovacích krému po návštěvu solárka. Spousta lidí, co mají rádi opalování, říká, že opalování na sluníčku je nejvíc přirozené, jelikož nepochází z umělého zdroje. Zastánce solárka na druhou stranu věří, že je bezpečnější než sluneční UV záření. Nejlepším způsobem, jak rozhodnout, zda venkovní opalování je pro vás to pravé, je pečlivě zvážit všechny výhody a nevýhody tohoto typu opalování.

Výhody

Opalování venku nepochybně má spoustu výhod. Můžete se opalovat kdekoliv, stačí si s sebou přibalit deku a opalovací krém. Za Benefitsvenkovní opalování nic neplatíte, pokud se tedy neopalujete na koupališti. Opakované návštěvy solaria vás vyjdou na srovnatelně vyšší finanční obnos. Díky opalování na sluníčku ve velkém nasáváte vitamin D. Sluneční paprsky jsou jedním z mála přírodních zdrojů tohoto vitamínu. Zajišťuje zdravý vzhled pokožky a posiluje imunitu celého organismu. Někdo také považuje opalování v přírodě za mnohem víc hygienické oproti solariu. V solariu totiž sdílíte opalovací kabinku se spoustou neznámých osobností, což může vyústit v kožní infekci.

Nevýhody

Oproti nepochybným výhodám existuje však řada nevýhod, spojených s venkovním opalováním. Když se vystavujete slunečním paprskům, těžko můžete kontrolovat jejich intenzitu. Proto také na sluníčko se snadno spálíme, občas nás nezachrání ani opalovací krém s vysokou mírou ochrany. Intenzita slunečního záření se liší v závislosti na lokaci a denní době. Dle názoru některých odborníků, nadměrné vystavování se UV záření zvyšuje riziko rakoviny. Pokud se chystáte na opalování venku, mějte na paměti, že nejvyšší intenzity sluneční záření dosahuje v rozmezí od 11 do 15 hodin. Pro krásné opalování zřejmě potřebuje být na sluníčku dostatečně dlouhou dobu. Jste zároveň závislí na výkyvech počasí. Co když chytnete období deště nebo vám počasí během dovolené nebude přát? Solarium je v tomto ohledu jistější volba, nehledě na počasí se tam docílíte krásně snědého odstínu.